GİRİŞ/KAYIT

Açık öğretim lisesi

Açık Lise Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

Şifresini unutan öğrencimizin kayıt işlemlerini yaptırmış olduğu irtibat bürosuna, yeni şifre almak için başvurması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Terimleri

Aktif: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapan öğrenci. Donuk: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapmayan öğrenci. Silik: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini en az iki kez yapmayan öğrenci.

Mezuniyetim İptal Edilebilir mi ?

1. Sahte ve geçersiz belge ile kaydı yapılanlar, 2. Öğrencilerin yeni kayıt sırasında getirmiş olukları belgelerdeki (tasdikname, denklik vb.) bilgilerin yanlış girilmesi (başarısız derslerin başarılı girilmesi, dönemlerin fazla girilmesi, devamsızlıktan sınıfta kalmasına rağmen işlenmemesi gereken dönem ve notlarının işlenmesi vb.)

Açık Öğretim Lisesine Kayıt olan öğrencilerimizin kayda esas evrakları iki farklı yerde arşivlenmektedir.2010 yılı ve öncesinde kayıt olanların dosyaları Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) bulunmakta iken;2011 ve sonraki yıllarda kayıt olan öğrencilerimizin dosyaları il ve ilçelerde oluşturulan irtibat bürolarında (Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri) arşivlenmektedir

Mezuniyet Şartları Nedir

Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması, Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması, Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım

Öğrencilerimiz, Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmişlerse, İrtibat Bürolarına veyaAçık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne şahsen ya da posta yoluyla bir dilekçe ile başvurarak diploma yerine geçenDiploma Kayıp Belgesi alabilirler. (diploma kayıp dilekçesi indirilecek)

Diplomamı Almadım Ne Yapmalıyım

Diplomalar, öğrencinin Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı adres ilindeki Koordinatör Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerine gönderilmektedir. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise

Diplomayı Alamanyanlar Ne Yapmalı

Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamamış veya teslim alma süresi içinde irtibat bürolarından alınmamış olup Müdürlüğümüze geri gönderilen diplomalarını almak isteyen öğrencilerimiz

DİPLOMA HARCI

Buna göre; 14 Mart 2014 tarihinden itibaren mezun olan öğrencilerimizden diploma harç bedelialınmayacaktır. Ancak sözü edilen Kanunun yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 tarihinden önce mezun olan öğrencilerimiz,diploma harç bedeli olarak 10 TL ödemeye devam edeceklerdir.

Diplomamı Ne Zaman, Nerden Alabilirim

14 Mart 2014 tarihinden önce mezun olup diplomasını teslim almaya gidecek olan öğrenci, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekontu yanında bulundurmak zorundadır. Öğrenci, Çıkma Belgesi almış ise Çıkma Belgesini alırken harç bedelini ödemiş olduğundan dolayı diplomasını alırken Çıkma Belgesinin aslını teslim edecek ve herhangi bir ödeme yapmayacaktır.