A2 Sınıfı Ehliyeti

A2 Sınıfı Ehliyeti

A2 sınıf ehliyete başvurmak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. 11-35 KW güce kadar olan motorlar için alınacak ehliyet tipidir.

2017 yılı için 1999 doğumlu olup ay olarak yaşı doldurmuş olanlar başvuru yapabilir. Direksiyon Eğitimleri hafta sonları sınav güzergahında direksiyon sınav tarihine kadar her hafta yapılmaktadır. Sınava kadar hazır olamayan kursiyerler hafta içi eğitim desteği verilerek sınava hazır hale getirilir.

Kursiyerlere eğitime geldiğinde tüm ekipmanlar kurslar tarafından verilir. (kask, dizlik, dirseklik, kask içi bone) Eğitime gelindiğinde her kursiyere bir motor gelicek şekilde bekleme olmadan her gelişte 100 dk ders alınır.

Eğitimlerimizde içerik olarak motor tanıtımı, vitesli motorda kalkış duruş, rampada kalkış, frenleme çalışması, slalom yapma, sekiz çizme, engelden kaçma yapılır ve son olarak akan trafiğe çıkarılır.

A1 Sınıfı Ehliyet ( 0-11 kw motorlar için, 16 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.) A Sınıfı Ehliyet (35 kw ve üzeri motorlar için 20 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. 24 yaş altı kişiler için ise daha evvelden A2 ehliyeti olması zorunludur.)


Daha önce ehliyet olup Motosiklet ehliyetine fark için


Herhangi bir ehliyeti olupda A2 (motosiklet) ehliyeti almak isteyenler teorik sınava girmeyecekleri için kayıt oldukdan sonraki ilk direksiyon sınavına katılarak ehliyet sahibi olabilirler. A2 motosiklet Kurs ücreti 2017 yılı için : 950 TL'dir


Daha önce A2 ehliyeti olup (2016 yılında alanlar için) A ehliyete büyütmek isteyenler


Sadece direksiyon sınavına girerek A ehliyet sahibi olabilirler. Kurs ücreti 2017 için: 800 TL


Daha önce ehliyeti olmayıp ta Motosiklet ehliyeti almak isteyenler


Yazılı sınava girileceği için kayıt olup ilk teorik sınavı beklemek durumdasınız. Teorik sınavdan geçilirse direksiyon sınavına girme hakkına sahip oluyorsunuz. A2 motosiklet Kurs ücreti 2017 yılı için : 1200 TL


A2 Ehliyeti Motosiklet Sınavı Hangi Motosiklette yapılıyor ?


Eğitimler ve direksiyon sınavı vitesli Yamaha mt-25 marka motorumuzda yapılıyor. Kendi motosikletinizle sınava girilememektedir.


A2 Ehliyeti için yapacağım toplam masraf nedir ?


Daha önce herhangi bir ehliyeti olmayanlar için kurs ücretinin dışında ?


  • 70 TL Teorik Sınav Harcı (Ziraat Bankası Bankamatiklerinden Yatırılacaktır.)
  • 80 TL Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)
  • 143,70 TL A2 Sınıfı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
  • 117 TL Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
  • 22.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

CEPTEN ÇIKACAK TOPLAM ÜCRET : 1200+70+80+143+117+22 : 1632 TL


Başka bir ehliyeti olup ta Motor ehliyetine fark kurs ücretinin dışında ?


  • 80 TL Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)
  • 143,70 TL A2 Sınıfı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
  • 117 TL Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
  • 22.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

CEPTEN ÇIKACAK TOPLAM ÜCRET : 950+80+143+117+22 : 1312 TL


A2 Ehliyeti için cebimden bundan başka üçet çıkar mı ?


Kurs ücretinin içinde teorik dersler ve direksiyon dersleri bulunmaktadır. Sürücü kitabı hediyemizdir. Eğer sınavları birer seferde geçerseniz herhangi ekstra bir ücret ödemezsiniz. Teorik sınavdan kalındığı taktirde yeniden 70 tl yatırarak sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavından kalındığı taktirde yeniden 80 tl harç ve ücret karşılığında en az iki direksiyon dersi almak zorunludur.


A2 EHLİYETİ İÇİN KAÇ SINAV HAKKI VAR ?


Teorik sınavdan 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Direksiyon sınavındanda 4 hakkınız vardır ancak 4 sınav hakkındada başarısız olanlara ikinci bir 4 hak verilebilmektedir yeniden ücreti karşılığında ders almak kaydı ile 45 gün içinde başvuranlar bu hakkı elde edebilir. Bu hakkı kullananlar yazılı sınava girmeden 4 hak daha direksiyon sınavına girebilir.


A2 EHLİYETİM TAM OLARAK NE ZAMAN ELİMDE OLUR ?


Direksiyon sınavından sonra başarılı olanlara kursumuz tarafından hemen ertesi gün sertifikalar hazırlanır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilir sertifikaların imzalanması bir hafta kadar sürebilir sertifikalar imzadan gelir gelmez hazırlanarak kursiyere teslim edilir. Kursiyerlerde www.surucurandevu.egm.gov.tr adresinden ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvurularını yapabilir. Başvurudan bir hafta sonra ehliyetinizi almış olursunuz.


A2 EHLİYETİ SERTİFİKAMI EHLİYETE ÇEVİRMEDEN MOTOR KULLANABİLİRMİYİM ?


Kesinlikle kullanılamaz. Sertifika ehliyet yerine geçmemektedir. Ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza almanıza neden olur.


A2 SERTİFİKAMI EHLİYETE ÇEVİRMENİN SÜRESİ VAR MI ?


Direksiyon sınavından geçtiğiniz günden itibaren sertifikanızın süresi iki yıldır. İki yıl içinde ehliyete dönüştürülmeyen sertifiklar iptal sayılır. Kişi yeniden sürücü kursuna yazılması gereklidir.

Bu blog faydalı mıydı ?
Bunu nasıl iyileştirebilirim?

15 kişi oy kullandı