B Sınıfı Ehliyeti

B Sınıfı Ehliyeti

B ehliyete kayıt olmak için 18 yaşını doldurmak gerekir. 2017 yılı için en az 1999 doğumlu olmak ve ay olarak da yaşı doldurmuş olması gerekmektedir.


B EHLİYETİ DİREKSİYON DERSLERİ NASIL VE HANGİ GÜNLER VERİLİYOR?


Direksiyon eğitimlerimiz hafta içi ve hafta sonu yapılmaktadır. Kursiyer gelmek istediği günü ve saati seçerek randevu alır her gelişinde 1 dersi 50 dk. dan 2 ders direksiyon eğitimi alır. Eğitimlerin ilk iki dersi simülatörde yapılır diğer 14 ders akan trafikte sınav güzergahında yapılmaktadır. Direksiyon derslerinizi yazılı sınavın sonucunu ve direksiyon sınav haftasını beklemeden mutlaka alınız.


B EHLİYETİ İÇİN YAPACAĞIM TOPLAM MASRAF NEDİR ?


  • 2017 YILI İÇİN
  • B sınıfı sürücü kursu üçreti 1500 TL
  • 70 TL Teorik Sınav Harcı (Ziraat Bankası Bankamatiklerinden Yatırılacaktır.)
  • 80 TL Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)
  • 433,10 TL B Sınıfı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
  • 117 TL Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)
  • 22.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

CEPTEN ÇIKACAK TOPLAM ÜCRET HERŞEY DAHİL : 1500+70+80+433+117+22 : 2222 TL


B EHLİYETİ İÇİN CEBİMDEN BUNLARIN DIŞINDA ÜCRET ÇIKARMI ?


Kurs ücretinin içinde teorik dersler ve direksiyon dersleri bulunmaktadır. Sürücü kitabı hediyemizdir. Eğer sınavları birer seferde geçerseniz herhangi ekstra bir ücret ödemezsiniz. Teorik sınavdan kalındığı taktirde yeniden 70 tl yatırarak sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavından kalındığı taktirde yeniden 80 tl harç ve ücret karşılığında en az iki direksiyon dersi almak zorunludur.


B EHLİYETİ İÇİN KAÇ SINAV HAKKIM VAR ?


Teorik sınavdan 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Direksiyon sınavındanda 4 hakkınız vardır ancak 4 sınav hakkındada başarısız olanlara ikinci bir 4 hak verilebilmektedir yeniden ücreti karşılığında ders almak kaydı ile 45 gün içinde başvuranlar bu hakkı elde edebilir. Bu hakkı kullananlar yazılı sınava girmeden 4 hak daha direksiyon sınavına girebilir.


B EHLİYETİM TAM OLARAK NE ZAMAN ELİMDE OLUR?


Direksiyon sınavından sonra başarılı olanlara kursumuz tarafından hemen ertesi gün sertifikalar hazırlanır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilir sertifikaların imzalanması bir hafta kadar sürebilir sertifikalar imzadan gelir gelmez hazırlanarak kursiyere teslim edilir. Kursiyerlerde www.surucurandevu.egm.gov.tr adresinden ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvurularını yapabilir. Başvurudan bir hafta sonra ehliyetinizi almış olursunuz.


B EHLİYETİ SERTİFİKAMI EHLİYETE ÇEVİRMEDEN ARAÇ KULLANABİLİRMİYİM ?


Kesinlikle kullanılamaz. Sertifika ehliyet yerine geçmemektedir. Ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza almanıza neden olur.


B ehliyeti SERTİFİKAMI EHLİYETE ÇEVİRMENİN SÜRESİ VAR MI ?


Direksiyon sınavından geçtiğiniz günden itibaren sertifikanızın süresi iki yıldır. İki yıl içinde ehliyete dönüştürülmeyen sertifiklar iptal sayılır. Kişi yeniden sürücü kursuna yazılması gereklidir.

Bu blog faydalı mıydı ?
Bunu nasıl iyileştirebilirim?

15 kişi oy kullandı