Haberler Sayfa 4

Sürücü belgemin geçerlilik süresi ne kadar ?

M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmes

Sertifikayı ehliyete çevirmenin süresi ne kadar ?

29 Mayıs 2013 de çıkan yeni yönetmeliğe göre alınan sertifikaların ömür boyu bekletme dönemi sona erdi. Artık sertifikayı hak eden aday 2 yıl içinde sertifikasını ehliyete çevirmezse hak ettiği sertifika iptal oluyor yeniden sürücü kursuna kayıt yaptırmak zorunda kalıyor.

Ehliyet sınavı ne zaman başlar ve ne zaman biter ?

Ehliyet sınavı saat 14:00'de başlayacak, saat 15:00'de bitecek. Sınav bitse bile süre dolmadan çıkmak yasaktır. Sınav 14:00'de başlayacağı için kesinlikle geç gelmeyin. Bu sınava geç gelenler alınmamaktadır ve başarısız sayılırlar. Lütfen zamanınızı iyi ayarlayın sınava geç gelmeyin.

Sınav esnasında nelere dikkat etmeliyim ?

Sınav esnasında size verilen kitapçık ismiyle ile cevap anahtarı üzerinde yazan kitapçık isminin tuttuğunu teyit ediniz. Aynı zamanda doldurmanız gereken veya imza atmanız gereken alanlara imza atmayı unutmayın.

Ehliyet sınavı esnasında yanımda neler olmalı ?

Yanınızda giriş belgesi, kimlik, kalem ve silgi almayı unutmayınız.

Ehliyet sınavında cep telefonu serbest mi ?

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır ?

Ehliyet sınavının sonuçları genelde 12 gün sonra açıklanmaktadır.

Ehliyet sınav giriş belgemi nereden alacağım ?

Ehliyet sınavı giriş belgelerinizi, sınavınızın olacağı hafta sürücü kursunuzdan elden teslim alınız. Kursa gitmeden önce giriş belgelerinizin hazır olup olmadığını telefonla arayarak öğreniniz.

Ehliyet sınavında yanlı doğruyu götürür mü ?

Ehliyet sınavında yanlış yaptığınız sorular, doğru yanıtlarınızı götürmemektedir.

Ehliyet Sınavına Nerede Gireceğinizi Nasıl Öğreneceksiniz ?

Ehliyet sınavına girilecek yerler internet üzerinden ilan edilmez. Ayrıca posta yolu ile de gönderilmez. Sınava gireceğiniz yerleri Sürücü Kursunuz size bildirecektir.