GİRİŞ/KAYIT

Haberler Sayfa 7

Diplomamı Alırken Yanımda Olması Gerekenler

14 Mart 2014 tarihinden önce mezun olup diplomasını teslim almaya gidecek olan öğrenci, içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini ödediğini gösteren dekontu yanında bulundurmak zorundadır. Öğrenci, Çıkma Belgesi almış ise Çıkma Belgesini alırken harç bedelini ödemiş olduğundan dolayı diplomasını alırken Çıkma Belgesinin aslını teslim edecek ve herhangi bir ödeme yapmayacaktır.

Okul İle İlgili Sorunlarım Var. Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle internet sayfamızı inceleyiniz. Sayfalarımız birçok sorunuza cevap olacak nitelikte hazırlanmıştır. İnternet sayfamızı düzenli olarak ziyaret edip haber ve duyuruları dikkatle okuyunuz. Buna rağmen probleminizi çözemediyseniz

Alanlıdan Alansıza Geçirilmişim. Ne Yapmalıyım ?

Milli Eğitim Bakanlığının Orta Öğretim Kurumları kanununda 2010-2011 eğitim öğretim yılı itibarı ile tüm okullarda öğrenciler, Alansız (Alan Yok) olarak eğitim almaktadır. Açık Öğretim Lisesinde okuyan öğrenciler de bu uygulamaya tabidir.

Seçtiğimden Fazla Ders Var ?

Sistem üzerinden yapılan incelemelerde bazı öğrencilerin seçmeleri gereken dersleri varken eksik ders seçtikleri tespit edilmektedir. Bu durumdaki öğrencilerimizin ders atamaları sistem tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla sistem tarafından belirlenen ve Sınav Giriş Belgesinde yer alan derslerin sınavlarına girmek zorunda değilsiniz.

Ön Kayıt Öğrencisiyim.Sınava Girebilirmiyim ?

Ön kayıt öğrencisi durumunda olan öğrencilerimizin kayıt işlemleri tamamlanmadığından sınava giremezler. Bu durumdaki öğrencilerin her türlü iş ve işlemlerini yürütebilmeleri için aktif konuma gelmeleri gerekmektedir. Ön kayıt süreci uzamışsa öğrenci irtibat bürosuna başvurmalıdır.

Kredilerimde Hata Olduğunu Düşünüyorum

Kredilerinde yanlışlık olduğunu düşünen öğrencilerin durumlarını belirten bir dilekçe ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Açık Lise Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

Şifresini unutan öğrencimizin kayıt işlemlerini yaptırmış olduğu irtibat bürosuna, yeni şifre almak için başvurması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Terimleri

Aktif: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapan öğrenci. Donuk: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapmayan öğrenci. Silik: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini en az iki kez yapmayan öğrenci.

Mezuniyetim İptal Edilebilir mi ?

1. Sahte ve geçersiz belge ile kaydı yapılanlar, 2. Öğrencilerin yeni kayıt sırasında getirmiş olukları belgelerdeki (tasdikname, denklik vb.) bilgilerin yanlış girilmesi (başarısız derslerin başarılı girilmesi, dönemlerin fazla girilmesi, devamsızlıktan sınıfta kalmasına rağmen işlenmemesi gereken dönem ve notlarının işlenmesi vb.)

Açık Öğretim Lisesine Kayıt olan öğrencilerimizin kayda esas evrakları iki farklı yerde arşivlenmektedir.2010 yılı ve öncesinde kayıt olanların dosyaları Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) bulunmakta iken;2011 ve sonraki yıllarda kayıt olan öğrencilerimizin dosyaları il ve ilçelerde oluşturulan irtibat bürolarında (Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri) arşivlenmektedir